Select your Top Menu from wp menus

Umjesto trijumfa, sramota

Jedna stara poslovica kaže „preko trnja do zvijezda“, nažalost u našem slučaju to uglavnom ide obrnuto. Današnja utakmica je krenula divno, dominacija nad ekipom Češke koja nije mogla nikako zaprijetiti Hrvatskoj u prvom poluvremenu i fantastičan pogodak Ivana Perišića za vodstvo. Odličnu igru smo nastavili i u drugom dijelu i pogotkom Ivana Rakitića povečali prednost i već gledali prema drugom krugu i vjerojatno revijalnoj utakmici sa Španjolskom. Doista je bilo lijepo gledati danas naše reprezentativce kako se bore za Hrvatski dres i doista smo s ponosom mogli reći kako su pravo osvježenje ovoga, ruku na srce dosadnog i slabog prvenstva.

Nažalost odmah nakon drugog pogotka stiže prva loša vijest – ozljeda našeg nogometnog maestra Luke Modrića u 60. minuti, a u 76. minuti stiže i pogodak Čeha Milana Škode iz jednog napada koji i nije previše obećavao. No ništa nas nije moglo pripremiti za ono što se dogodilo desetak minuta poslije. Jedna skupina koju Hrvatska ne zanima ni malo, koji su je spremni izdati zbog neke svoje poremećene logike je izvršila obećanje koje je dala još u kvalifikacijama nakon što nisu s tzv. „slučajem svastika“ uspjeli izbaciti Hrvatsku tada. Ne samo što su izazvali prekid utakmice već su i sramotno nastavili bacati baklje i topovske udare prema našim igračima koji su ih preklinjali da prestanu i redarima koji su pokušali ukloniti pirotehniku s terena prilikom čega je jedan od vatrogasaca i oboren ubačenim topovskim udarom. Naravno ni to nije bilo dosta već je obračun nastavljen sukobima s hrvatskim navijačima na toj tribini. Nažalost nakon svih tih događaja naši šokirani reprezentativci nisu uspjeli sačuvati prednost i Češka pogotkom Tomasa Necida iz jedanaesterca izjednačuje za konačnih 2-2.

Ovakav tužan dan još upotpunjuje i tuga što mnogi ovakve postupke opravdavaju korupcijom u HNS-u i borbom protiv Zdravka Mamića. Tako nešto se jedino može nazvati logikom budale, kao da netko kaže idemo raznijeti banku pa je nitko više neće pljačkati ili da neki grad ima previše kriminala pa ga idemo zapaliti i problem riješen, zar je ovo tako teško razumjeti? Ovakvi postupci rade štetu Hrvatskoj u cjelini, a ne samo pojedincima. Jedino kome ovakvi postupci naude su naši momci koji časno brane hrvatske boje u Francuskoj i obični ljudi koji sada razočarani tuguju, Mamić i ljudi oko njega neće biti ništa siromašniji ili slabiji nakon ovoga, ali to neki ne mogu razumjeti, a ove koji izvršavaju ovakve sramotne radnje nije ni briga, kao ni one koji ih na to potiću i koji ih sponzoriraju.

Ostaje nejasna i reakcija Francuske policije kao i naših snaga tamo. Neredi su najavljivani mjesecima, a o pokušaju prekida ove utakmice se priča oko tjedan dana i svejedno je toliko pirotehnike ušlo na tribine, a ovo nije ni prvi put. Zatim tučnjava na tribinama koja traje preko deset minuta, a policije nigdje, slično je bilo na utakmici Engleske i Rusije. Doista mi nije jasno razmišljanje Francuza koji misle čuvati red samo sa redarima bez interventnih snaga policije, ovo danas je bio čisti amaterizam, a kada se sjetimo terorističkih prijetnji koje su se nadvile nad ovo prvenstvo i prije početka situacija doista ne izgleda dobro.

Sve u svemu jedan vrlo dužan dan, a bojim se neće biti zadnji takav.